Nazywam się Marcin Palade

Urodziłem się w 1971 roku. Uczęszczałem do XV LO im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. W 1995 roku ukończyłem Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (specjalizacja socjopolityczna). W 1997 roku założyłem własną firmę – Ośrodek Badań Wyborczych (OBW), która była współorganizatorem prawyborów parlamentarnych w Wieruszowie (1997), Nysie (2001) i Bystrzycy Kłodzkiej (2001), prezydenckich w Nysie (2000) oraz prareferendum w Prudniku (2003) i Głuchołazach (2003). Od 2003 roku współtworzyłem Polską Grupę Badawczą (PGB), jedną z pięciu firm socjometrycznych w Polsce dokonujących w latach 2004-2006 cyklicznych pomiarów zagadnień społeczno-politycznych.

Aktywność Polskiej Grupy Badawczej, niezaplanowanego uczestnika rynku, spotkała się z ostracyzmem ze strony dużej części socjometryczno-medialnego mainstremu. W sposób szczególny po 2004 i 2005 roku, kiedy to współkierowana przeze mnie firma, zwyciężyła w rankingu zgodności wyników sondaży z wynikami wyborów opracowanym przez Centrum Smitha. Oprócz pomiarów PGB, we współpracy ze znanymi firmami informatycznymi, testowała dwukrotnie, w prareferendum w Głuchołazach oraz w trakcie drugiej tury wyborów prezydenckich w 2005 roku, system elektronicznego głosowania przy użyciu ekranu dotykowego.

Z niewielkimi przerwami od ponad dwudziestu lat zajmuję się geografią wyborczą (psefologią). Doradzam w kampaniach wyborczych (badania, strategia, realizacja), prowadzę ranking gmin reprezentatywnych (wyborcza „Polska w pigułce”) a ponadto publikuję artykuły i analizy z obszaru moich zainteresowań (statystyka wyborcza, historia, politologia, geografia, geopolityka). W latach 2006-2010 kierowałem publicznym Radiem Opole, a następnie byłem doradcą Zarządu Polskiego Radia w Warszawie. Od 2011 roku uczestniczę w projekcie, którego zwieńczeniem będzie wydanie w 2015 roku „Atlasu wyborczego Rzeczypospolitej”. W wolnych chwilach czytam i podróżuję. Jestem członkiem opolskiego Stowarzyszenia Polsko-Serbołużyckiego „Pro Lusatia”